Community Award

Team Pages

You are here:
Hits: 1541
  1. U14s Fixtures

Fixture Date Opponents Score Competit Divion
16 Aug Spartans FC (A) Edin Acad, 6.45pm ko W 4-1  League Div 1
20 Aug Tynecastle FC (H) Edin Acad, 11.45am ko W 3-0  League Div 1
23 Aug Tynecastle Colts FC (H) Edin Acad, 6.45pm ko  W 2-0  League Div 1
29 Aug Murieston Utd (A) Bankton SC, 11am ko  W 7-0  Scottish Cup Prelim Rnd
6 Sept Fernieside FC (H) Meadowbank LC, 11am ko W 18-0 SE Region 1st Rnd
13 Sept Bonnyrigg Rose Reds (H) Clermiston, 11am ko W w/o Scottish Cup 1st Rnd
20 Sept  Bonnyrigg Rose Colts (A)  Loanhead LC, 11am ko W 1-0 Jewel Miners 1st Rnd
27 Sept Bonnyrigg Rose Pumas (A)  Dalkeith HS, 1am ko W 7-0 Scottish Cup 2nd Rnd
4 Oct Currie Star FC (H) Edin Acad, 12.30pm ko W 9-0 SE Region 2nd Rnd
11 Oct Whitburn FCA Thistle (A) Whitburn, 11am ko W 3-2 League Div 1
18 Oct Gala Fairydean Rov FC  (A) Galashiels, 12.45pm ko  W 5-1 John Crawford 1st Rnd
25 Oct Tranent Colts FC (H) Clermiston, 11am ko W 3-0 Kenny McLean 1st Rnd
1 Nov Culter United (H) Edin Acad, 1pm ko W 7-0 Scottish Cup 3rd Rnd
8 Nov Tynecastle FC (A) Saughton, 11am ko L 0-5 SE Region 3rd Rnd
15 Nov Penicuik Athletic YFC (H) Meadowbank, 11am ko  W 12-0 Willie Bauld 1st Rnd
22 Nov Erskine YFC Athletic (H) Meadowbank, 11am ko W 4-2 Scottish Cup 4th Rnd
29 Nov  Tranent Colts FC (A) Tranent, 11am ko  W w/o Willie Bauld 2nd Rnd
6 Dec Sygenta Juveniles (H) Meadowbank, 11am ko L 0-1 Scottish Cup 5th Rnd 
13 Dec Musselburgh Athletic (H) Meadowbank, 11am ko W 4-1 League Div 1
20 Dec  Bonnyrigg Rose Colts (H) Meadowbank, 11am ko W 5-0 League Div 1 
24 Jan Tynecastle Colts FC (A) Saughton, 11am ko  W 4-1 League Div 1
31 Jan Bonnyrigg Rose Colts (H) Meadowbank, 11am ko W 2-1 Willie Bauld 3rd Rnd 
7 Feb  Gala Fairydean Rov FC (H) Meadowbank, 11am ko W 3-0 League Div 1
14 Feb Hutchison Vale Colts FC (H) Meggetland, 9.15am ko  W 5-3 Willie Bauld 1/4 Final
21 Feb Whitburn FCA Thistle (A) Whitburn, 11am ko W 2-0 Kenny McLean 2nd Rnd
28 Feb Whitburn FCA Thistle (H) Meadowbank, 11am ko  W 6-1 Willie Bauld Semi Final
6 Mar  Dunbar United Colts (H) Dunbar, 11am ko W 3-1 Kenny McLean 3rd Rnd
20 Mar Edina Hibs CFC (H) Meadowbank, 11am ko  W 7-0 Kenny McLean 1/4 final
3 Apr Edinburgh South FC (H) Meadowbank, 11am ko  W 7-0  Kenny McLean Semi Final
10 Apr Gala Fairydean Rov FC (A) Galashiels, 10.30am ko  W 2-1 League Div 1
19 Apr Spartans FC (A) Edin Acad, 6.45pm ko L 1-4 Jewel Miners Semi Final
24 Apr Spartans FC (A) Edin Acad, 11am ko  L 0-1 John Crawford Semi Final
1 May Musselburgh Athletic (A) Musselburgh, 11am ko W 2-0 League Div 1
8 May  Bonnyrigg Rose Colts (A) Loanhead LC, 11am ko  W 4-1  League Div 1
17 May Spartans FC, Tynecastle Park, 7pm ko  L 1-2 Willie Bauld Memorial Final 
26 May Tynecastle FC (A) Saughton, 7pm ko W 3-2  League Div 1
29 May Spartans FC (H) Bonnyrigg, 11am ko D 1-1  League Div1 
1 June Musselburgh Ath, New Dundas Pk, Bonnyrigg 7pm ko L 3-5aet Kenny McLean Cup Final
       
  Grassroots International Youth Football Festival     
2 July Newcastle East End L 1-2 Group A

2 July

Broxburn Athletic Colts White W 3-0 Group A
2 July Drumsagard FA D 1-1 Group A
  3rd in Group A on goal difference, enter Plate    
3 July Colony Colts W 3-0 Quarter Final Plate
3 July LKB United  W 5-1 Semi Final Plate
3 July Dunbar United Colts W 4-1 Final Plate
  PLATE WINNERS    

SERYFA LEAGUE AND CUP STATS

LEAGUE DIVISION 1 CHAMPIONS

PLAYED 38  

WON 31  

DRAW 1  

LOST 6  

FOR 150  

AGAINST 35  

CLEAN SHEETS 18

See also U13 - Season 2014-15

U16s Team Photo

HVFC 02 16-17